Çalışma Saatleri :
Hafta içi 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00

Botoks

Botoks, ilerleyen yaşla beraber oluşan veya belirginleşen çizgileri azaltmak ya da yok etmek amacıyla yapılan hem kolay hem de güvenilir bir uygulamadır. Özellikle alın çizgileri, kaza ayaları, boyun çizgileri ve kaşları çatmaktan kaynaklı çizgilerde tercih edilen botoks tek başına kullanıldığı gibi diğer tedavi yöntemleriyle de uyumluluk sağlar. Küçük iğnelerle kaslara ilaç verme şeklinde yapılır.

Botoks Nedir?

Botoks işleminde minik iğnelerle kasların içine enjeksiyon yapılır. Botoksun içindeki etkin madde nörotoksindir. Bu madde sinir iletiminin bir süre durdurulmasını sağlayarak kas hareketlerini engeller. Özellikle alın çevresindeki çizgilerde ve boyun kırışıklıklarında tercih edilir. Çizgilerin yaklaşık 4-7 gün içerisinde yok olması beklenir.  

Botoks Ne İşe Yarar? Hangi Durumlarda Botox Yapılır?

Mimik kaslarının hareketlerinden kaynaklı;

 • Alın bölgesi
 • Kaş arası,
 • Göz kenarı (kaz ayağı),
 • Üst dudak,
 • Boyun,
 • El,
 • Ayak çizgilerinde kullanılır.

Öte yandan;

 • Koltuk altı terlemeleri,
 • Migren,
 • İdrar kaçırma,
 • Şaşılık
 • Spasite ve yüz felci gibi sorunlarda da botokstan yararlanılır.

Botoks Nasıl Uygulanır?

Enjeksiyonla yapılır. Uygulanan bölge lokal anestezi özellikli kremle uyuşturulur. Uyuşmanın sağlanması için yaklaşık 20 dakika beklenir. Uygulama bölgesi temizlendikten sonra çok ince uca sahip olan iğnelerle istenilen bölgedeki kaslara minik dozlar enjekte edilir. Yaklaşık 10 dakikada işlem sonlanır.

Ne Zaman Etki Eder?

Botoksun etkisi ikinci günden itibaren başlayabilir. Kişiye veya kullanılan maddeye göre değişse de genellikle dördüncü günde etki göstermesi beklenir. Etki süresi yedinci günde tamamlanır.

Botoksun Etkisi Ne Kadar Sürer? Botoks Kalıcı mıdır?

Çoğunlukla 4-6 ay etki eder. Bu daha az ya da daha çok da sürebilir. Botoksun kalıcılık süresi kişiden kişiye ve kullanılan ilaca göre değişir. Maalesef piyasada etkisi çok kısıtlı olan ilaçlar bulunuyor. Bu yüzden güvendiğiniz bir yerde bu işlemi yaptırmalısınız. Uygulamayı yapan kişinin botoks konusunda uzman bir doktor olmasına dikkat etmelisiniz. Botoks uygulaması yinelendikçe etkisi süresi daha da uzayacaktır.

Kaç Seans ve Ne Kadar Zaman Aralıklarla Yapılmalıdır?

Tek seans yeterlidir. Botoksun en güzel taraflarından biri de budur. Hasta sık aralıklarla defalarca gelmek zorunda kalmaz. Sadece doktorunuz gerekli gördüğü durumlarda 15 gün sonra küçük dozlu bir ekleme yapılabilir. Botoksun etkisi ortalama 4-6 ay sürer. Bu süreden sonra tekrarlanır. Tekrarlandıkça etkisi süresi artar.

Acı ve Ağrı Hissedilir mi? Şişlik Olur mu?

Botoks iğne ile yapılan bir işlemdir. Bu yüzden iğne acısı olabilir. Ancak bu acıyı tolore etmek için işlemden önce anestezik krem sürerek alanın uyuşmasını sağlıyoruz. Bu sayede acı ve ağrı sorunu ortadan kalkıyor. Botoks bir dolgu maddesi olmadığı için şişme sorunuyla karşılaşılmaz. Sadece kas gevşemesinden dolayı kısa süreli değişim olur.

İşlem Kaç Dakika Sürer?

Botox işlemi yaklaşık 10 dakika sürer. İşlemden önce sürülen anestezi özellikli kremin devreye girmesi için 20 dakika beklemek gerekir. Yani hasta uygulama odasına girdikten 30 dakika sonra evine gidebilir.

Botoksun Yan Etkileri, Zararları, Riskleri Var mıdır?

Botoks yıllardan beridir kullanılıyor. Hastalıkların tedavisinde kullanılırken yüksek dozlarda uygulanıyor. Buna rağmen bugüne kadar herhangi bir hasara neden olduğu görülmedi. Amaç kas hareketlerini engellemek olduğu için geçici his kaybı olabilir. İğne kılcal damarla denk gelebildiği için kanama gerçekleşebilir.

Botoks Kimlere Uygulanır? Yaş Sınırı Var mıdır?

18-65 yaş aralığındaki herkese uygulanabilir. Kırışıklıklar çok derinse çizgilerin derinliği azalsa da tamamen yok olmayabilir. Bu yüzden çok geçmeden uygulatmak daha avantajlıdır.