Closeup portrait of beautiful woman during cosmetology therapy in beauty salon. Professional dermatology procedures, lifting, rejuvenation, modern devices, healthcare

Mezoterapi Nedir?

Orta deri anlamına gelen mezoterapi ilk kez 1952 yılında Michel Pistor tarafından uygulandı ve 35 yıl sonra Fransız Tıp Akademisi tarafından geleneksel tıbbın bir parçası olarak kabul edildi. Kan ve lenf dolaşımını düzenlemek, hücreleri yenilemek, cildi tazelemek, yağları eritmek, bölgesel incelme sağlamak, selülitleri yok etmek, saç dökülmesini engellemek, çatlakları, lekeleri ve ağrıları gidermek amacıyla uygulanan mezoterapi; vitamin, mineral, enzim, homepatik ilaçlar ve aminoasitlerin karıştırılıp mikroenjeksiyonla cilde enjekte edilmesini işlemini kapsar.

Ağızdan alınan veya kas-damar içine enjekte edilen ilaçlar her zaman hedeflenen bölgeye kadar ulaşamazlar. İlaçların bir kısmı emilemeden parçalanır ve yok olur. Bu nedenler ilaçların etkisi sınırlı kalır. Öte yandan bu yollarla alınan ilaçlar kan yoluyla tüm vücuda yayılabilir istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Mezoterapi uygulamasında ise ilaçlar direkt olarak sorunlu bölgeye enjekte edilir ve yan etki oluşturmadan maksimum fayda elde edilir.

Mezoterapi Nerelere Uygulanır?

Cilt bakımı, gençleştirme, yenileme, kırışıklık tedavisi, anti aging kapsamında yüze, ele, boyuna ve dekolte bölgesine uygulanabilir.

Bölgesel yağları yok etme (lipoliz) kapsamında mide bölgesine, göbeğe, kalçaya, bel yanlarına, uyluk içine, diz yastıklarına, göz torbalarına, yanaklara, gıdı bölgesine ve enseye uygulanabilir.

Selülit giderme kapsamında bacaklara uygulanabilir.

Çatlakları giderme kapsamında bacaklara, göbek bölgesine, sırt bölgesine uygulanabilir.

Sıkılaştırma kapsamında karın bölgesine ve kolların altına uygulanabilir.

Saç dökülmelerini engellemek için saça uygulanabilir.

Spor yaralanmaları ve migren gibi durumlar sonucunda ağrıyı gidermek amacıyla ağrılı bölgelere uygulanabilir.

Mezoterapi Nasıl Uygulanır? Kaç Seans Gerekir?

Her seans yaklaşık 15 dakika sürer. 10 gün ara ile ortalama 6 seans uygulanır. Kişinin durumuna göre 3-6 ayda bir seans tekrarlanır. Cilt altına besleyici ve tedavi edici antioksidan ilaçlar enjekte edilerek işlem uygulanır.

Mezoterapi Acıtır mı? Ağrı Verir mi?

Mezoterapi ağrısız bir uygulamadır. İğne uçları deriye değeceği için çok küçük acı hissedilebilir. Yan etkileri yok denecek kadar azdır. İz bırakmaz.

Yüz Mezoterapisi

Yüz mezoterapisi ile kırışıklık, sarkma, kuruluk, yaşlanma gibi cilt sorunları tedavi edilebilir. Vitamin ve mineral içerikli gerekli materyallerin yüze enjekte edilmesiyle cildin yenilenmesi hedeflenir. Hücreler yenilenir, antioksidan etkisiyle canlı bir cilt elde edilir. 10 gün arayla yapılan ortalama 4-6 seans ciltte amaçladığımız etkilerin görülmesi için genellikle yeterli olur. Yaşlanan, kırışan, donuk bir görüntüye bürünen, sarkan ve yorgun düşen ciltler için yüz mezoterapisi devrim niteliğinde bir tedavi yöntemidir.

Saç Mezoterapisi

Saç mezoterapisinde saç köklerine vitamin, mineral ve protein gibi besleyici materyaller enjekte edilir. Bu sayede saç gelişimi için gerekli olan eksiklikler kapatılır ve saç dökülmesi iyileştirilir. Kadınlara ve erkeklere uygulanabilen saç mezoterapisi strese, mevsimsel geçişlere, metabolik etmenlere ve hormonal nedenlere bağlı dökülmelere durdurulabilir ve bunun yanı sıra saçın yeniden çıkmasına yardımcı olabilir.